İstanbul Teknik Üniversitesi Aikido Kulübü, öğrencilerin bilgi birikimini artırmak ve savaş sanatları literatürüne katkı sağlamak amacıyla araştırmacı bir yöntem izlemektedir.

Bu kapsamda belirli seviyeye gelmiş öğrenciler için, ilgi alanlarına yönelik ve hocalarının yönlendirmesi doğrultusunda bir araştırma konusu belirlenir. Öğrenciler bu konu üzerinde bir dönem süresince araştırma yaparlar ve bulgularını bir sunum haline getirip, dojoda sözel olarak sunarlar.

Sunumu takip eden 1 ay içerisinde, araştırmalar derlenip bir makale haline getirilir. Hazırlanan makale, koordinatör hocalar tarafından titizlikle incelenir. Uygun bulunan çalışmalar İTÜ Aikido web sitesinde yayınlanır.

Yapılan bu yayınlar ile kulüp içerisindeki bilgi biriminin ve savaş sanatları alanında sınırlı olan Türkçe kaynakların artırılması hedeflenmektedir. Buna ek olarak, verilen rehberlik ve yapılan sunumlar ile öğrencilerin araştırma ve sözel becerilerin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Koordinatör Eğitmen: Murat Cihan Sorkun

2019

KAMAE - Dilan Taşkıran

2018

KOTAİ JUTAİ EKİTAİ KİTAİ KAVRAMLARI - Umut Yazgan

2017

MUSHIN - Okan Özelmas

2016

AİKİDO EKOLLERİ - Fehim Erdoğan
KİRYOKU - Recep Aksoy

2015

ZANSHİN - Elif Kaya
METSUKE - Evrim Fer

2007

KILICIN YOLU - Arda Kocaman

2006

DO - Muharrem Samanlı
İRİMİ - Mehmet Esen Eren
MASAKATSU AGATSU - Bertan Başak

2005

KOKYU - Zafer Ertem
Kİ - Esat Pehlivan
KOTEGAESHİ - Bülent Kaplan
SEİZA - İsmet Mindas

Bilgi: Burada yer alan yayınların fikri mülkiyet hakları İTÜ Aikido Kulübü’ne aittir. Ancak, kaynak göstermek şartıyla paylaşılabilir ve kullanılabilir.